Tabletka dzień po – jak działa i kiedy ją stosować?

Seks bez zabezpieczenia wiąże się z ryzykiem zajścia w ciąże. Jeśli zdarzyło Ci się uprawiać seks bez zabezpieczenia i boisz się, że mogło dojść do zapłodnienia, możesz skorzystać z tabletki „dzień po”. Jak działa i kiedy ją stosować?

Tabletka dzień po – rodzaje

Tabletki po stosunku stosowane są jako awaryjna metoda antykoncepcyjna, która zapobiega zajścia w nieplanowaną ciążę. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pigułek „dzień po”. Różnią się od siebie składem, bowiem znajdziemy w nich inne składniki aktywne, które mają innych czas działania. Wyróżnia się:

1.EllaOne

W jej składzie znajduje się substancja aktywna octan uliprystalu. Pigułkę zażywa się w ciągi 5 dni, dokładnie 120 godzin, od momentu uprawiania seksu. Warto ją jednak przyjąć jak najszybciej. Dzięki temu zwiększysz jej skuteczność. Jej cena waha się od 90 do 120 zł.

2.Escapelle

Ta tabletka zawiera substancję aktywną zwaną levonorgestrel. Pigułkę należy wziąć najpóźniej w ciągu 3 dni, dokładnie72 godzin od współżycia. Natomiast największą skuteczność daje, jeśli jest wzięta 24 godziny od odbycia stosunku. Kosztuje od 35-55 zł.

Jak działa tabletka „dzień po?”

Zawarty w Ellaone octanem uliprystalu opóźnia lub hamuje owulacje poprzez wstrzymanie wyrzutu hormonu luteinizującego. Połknięta jeszcze przed owulacją, pozwala opóźnić w 78,6 % przypadków pękanie pęcherzyków przez co najmniej 5 dni. Na podobnej zasadzie działa drugi rodzaj pigułki, czyli Escapelle, której substancją aktywną jest levonorgestrel. Działanie tej tabletki polega na zahamowaniu uwolnienia się komórki jajowej przez jajniki.

Tym samym uniemożliwia zapłodnienie uwolnionej komórki jajowej. W przypadku zażycia pigułki w ciągu 24 godzin od odbycia stosunku, skuteczność szacowana jest na aż 99%. Dodatkowo wpływa ona na zwiększenie lepkości śluzu szyjkowego między 3 a 9 godziną od jej przyjęcia. W efekcie zaburza przemieszczanie się plemników. Warto dodacć, ze tabletki „dzień po” nie powodują przerwania ciąży.

Kiedy należy stosować tabletkę „dzień po”?

Tabletkę „dzień” po należy stosować po odbytym stosunku bez zabezpieczenia, a nie przed. W związku z tym traktowana jest jako antykoncepcja awaryjna. Pigułkę przyjmuje się wtedy, gdy:

  • Prezerwatywa pękła, zsunęła się lub został nieprawidłowo użyta,
  • Partnerka nie zażyła jednej lub więcej tabletek antykoncepcyjnych, co zmniejsza automatycznie ich skuteczność,
  • Partnerka nie przykleiła plastra antykoncepcyjnego lub przypadkiem się przesunął,
  • Partnerzy uprawiali seks w trakcie dni płodnych bez zastosowania antykoncepcji

Tabletka „dzień po” nie przerywa ciąży, a chroni przed zapłodnieniem w wymienionych wyżej sytuacjach. Jeśli doszło do zapłodnienia, to tabletka nie będzie miała wpływu na dalszy rozwój ciąży.

Erotyczne produkty premium znajdziesz tutaj!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.