Jak skutecznie się zabezpieczyć podczas stosunku?

Seks wymaga zabezpieczenia nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale również w celu zminimalizowania ryzyka zarażenia się chorobami, które przenoszą się drogami płciowymi. Jak się zabezpieczyć podczas stosunku?

Dlaczego seks bez zabezpieczenia jest groźny?

Nie ma wątpliwości, że od wielu lat można zaobserwować obniżenie wieku osób, które po raz pierwszy współżyją. Ludzie rozpoczynają przygodę z seksem bardzo wcześnie, często spontanicznie z przypadkowymi partnerami.

Niestety przy tym nie myślą racjonalnie i zapominają o konsekwencjach. Nie chodzi tylko i zapłodnienie i nieplanowaną ciążę, ale również możliwość zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciowa, do których zalicza się m.in.:

 • Kiłę,
 • Chlamydię,
 • Rzeżączkę,
 • Grzybicę,
 • Rzęsistkowicę,

Seks bez zabezpieczenia to także ryzyko zarażenia się wirusem HIV, brodawczaka ludzkiego, a także WZW typu B. Ponadto może dojść do zarażenia pasożytami takimi jak świerzb czy wszy łonowe

Jak skutecznie się zabezpieczyć podczas stosunku?

Planując inicjację seksualna, niezależnie czy to pierwszy raz, czy kolejny, nie można zapomnij o zabezpieczeniach. Macie kilka możliwości.:

 1. Metoda mechaniczna – czyli prezerwatywy. Ten środek antykoncepcyjni zabezpiecza zarówno przed nieplanowaną ciążą, jak i przed zarażeniem się chorobami wenerycznymi. Warto jednak mieć na uwadze, że nie daje on 100% skuteczności.
 2. Tabletki antykoncepcyjne – dedykowane kobietom. Przepisuje je ginekolog na postawie badań oraz wywiadu z pacjentką. Stosując pigułki, należy pamiętać, aby przyjmować je regularnie. Jeśli zdarzy Ci się pominąć nawet jedną, to automatycznie zwiększa się ryzyko zapłodnienia, a tym samym zajścia w ciąże. Należy dodać, że tabletki nie chronią przed chorobami przenoszonymi droga płciową. Dlatego warto dodatkowo stosować prezerwatywy, zwłaszcza jeśli seks uprawia się z niestałym partnerem.

Najlepiej stosować jednocześnie metodę mechaniczną oraz tabletki hormonalne. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko zajścia w ciążę oraz zarażenia się chorobami wenerycznymi.

Co zrobić, gdy podejrzewasz ciążę lub chorobę weneryczną?

Niestety żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% gwarancji przed zajściem w ciążę ani ryzykiem zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli podejrzewasz u siebie ciążę, możesz wykonać test ciążowy, który dostaniesz w aptece.

Zrób to co najmniej tydzień po odbyciu stosunku. Warto również wybrać się do lekarza aby zrobił USG. W przypadku podejrzenia choroby wenerycznej, możesz mieć takie objawy jak:

 • pieczenie,
 • upławy,
 • świąd,
 • ból w trakcie oddawania moczu,
 • zaczerwienienie prącia.

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z wymienionych objawów, koniecznie udaj się do lekarza.

Erotyczne produkty premium znajdziesz tutaj!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.